ДЕЯКІ ЗАКОНОМІРНОСТІ ФОРМУВАННЯ ПОЛІВ ЗВАЖЕНИХ НАНОСІВ У ГИРЛОВІЙ ОБЛАСТІ ДУНАЮ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2303-9914.2014.1(20).40568Ключові слова:
Дунай, дельта, завись, розподіл, вичерпування, течії, антропогенні факториАнотація
Розглядаються процеси трансформації і переносу зависних наносів в гирловій області Дунаю. Вихідними матеріалами для досліджень становили дані прямих безпосередніх спостережень багаторічного моніторингу отриманих при різних гідрометеорологічних умовах, у різні сезони року. Протягом моделювання використовувалась тривимірна Лагранжева модель, яка описує розмив багатофракційних мулистих відкладень, а також їх суміші. Відмічається процес домінування наносів річкового генезису, по мірі віддалення від місця проведення днопоглиблювальних робіт і дампінга ґрунту, тобто – нівелювання впливу наносів антропогенного генезису. Дані фактичних спостережень відображають сукупне поле наносів і не дозволяють диференціювати великомасштабний вплив наносів на всій досліджуваній акваторії від різних джерел. У свою чергу, метод математичного моделювання дозволяє виконати кількісну і якісну оцінку трансформації і переносу наносів від окремого фіксованого джерела.Дослідженнями показана доцільність зіставлення даних фактичних зйомок і результатів чисельного моделювання. Це дозволяє відобразити сукупний вплив природних та штучних факторів на морське середовище за рахунок наносів річкового генезису і виконання гідротехнічних робіт. Відкривається можливість виділити антропогенну складову в балансі наносів, що формуються в результаті дампінга ґрунтів днопоглиблення.Посилання
Mihajlov, V. N. (1997). Gidrologicheskie processy v ustyah rek. M.: GEOS.
Rukovodstvo po gidrologicheskim rabotam v okeanah i moryah. (1977). Leningrad: Gidrometeoizdat.
Rukovodstvo po himicheskomu analizu poverhnostnyh vod sushi. (1977). Leningrad: Gidrometeoizdat.
Rukovodstvo po himicheskomu analizu morskih vod: RD 52.10.243-92. (1993). SPb: Gidrometeoizdat.
Mezhdunarodnye okeanologicheskie tablicy: Vyp. 1. (1969). Moscow: Gidrometeoizdat.
Metody gidrohimicheskih issledovanij okeana. (1978). Moscow: Nauka.
Rekomendacii po snizheniyu vliyaniya dnouglubitelnyh rabot i dampinga na kachestvo vodnoj sredy (RD). (1996). Odessa: Mintrans Ukrainy.
Brovchenko, I. A, & Maderich, V. S. (2008). Trehmernaya Lagranzheva model perenosa mnogofrakcionnyh nanosov i ee primenenie k opisaniyu gravitacionnyh techenij. Prikladnaya gidromehanika, 10(82)(1), 37–48.
Matematichne modelyuvannya vplivіv sporud GSH «Dunaj – Chorne more na gіdrologіchnі ta morfodinamіchnі parametri u transkordonnomu kontekstі. Nauk. kerіvnik M. A. Berlіnskij: Dogovіr № 777 vіd 2009 r. 2009. Odesa: UkrNCEM.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Вісник Одеського національного університету. Географічні та геологічні науки
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Авторські права охороняються Законом України “Про авторське право і суміжні права”.
Автор зобов’язаний подавати свої матеріали у вигляді, що відповідає вимогам відповідних стандартів з підготовки авторських оригіналів та правил, установлених редакцією.
У разі відмови автору в публікації його матеріалів він має право на одержання висновку щодо цього.
Редакційна колегія залишає за собою право на редакційні виправлення.
Гонорар за опубліковані роботи авторам не сплачується, друкований примірник не видається.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Віснику здійснюється на некомерційній основі.
Усі права на матеріали, опубліковані в Журналі, захищені. Будь-яке використання матеріалів, опублікованих в Журналі повністю або частково, без дозволу Видавництва забороняється. Запити відносно усіх видів використання вказаних матеріалів повинні спрямовуватися у Видавництво.
Автор (співавтори) несуть усю відповідальність за науковий зміст, достовірність відомостей, використовуваних в статті, а також за збереження державної і комерційної таємниці.
Відхилені редколегією статті авторам не повертаються. Рецензент і члени редколегії журналу не мають права використовувати матеріали статті без письмового дозволу автора.