МОРФОЛОГІЯ БЕРЕГІВ ЧОРНОГО МОРЯ МІЖ ЛАГЕРНОЮ КОСОЮ ТА М. ОЧАКІВСЬКИМ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2303-9914.2014.1(20).40565Ключові слова:
Чорне море, узбережжя, динаміка, пляж, дно, хвиляАнотація
Вивчений морський берег розташований між Березанською протокою і м. Очаківським. Його довжина сягає 16 км. Він складається з абразійної ділянки (глинистий кліф) і акумулятивної ділянки (Лагерна коса). У природному стані висота кліфу сягає 25 м, а пересічна швидкість абразії до 2,5 м/рік. Лагерна коса має довжину близько 6 км, висоту до 2 м, ширину до 150-200 м. Вона поєднана з активним кліфом і услід за ним зміщується в бік лиману. В даний час знаходиться в стадії деградації. Пляжі поступово зникають. Берег сильно забудований. Підводний схил моря дуже мілинний, до 0,001-0,005. Тому вплив хвильового фактору є зниженим, а внесок згін-нагінних явищ є підсиленим. Штучні форми рельєфу поширені у вигляді мурів, молів, причалів, зустрічаються бєрми, буни, портові ковші, судноплавні канали. Всі вони в різній мірі блокують надходження наносів у берегову зону, а це загострює дефіцит наносів і підсилює деструктивні тенденції. Для району Кінбурнської протоки характерним є відносне багато десятирічне здіймання рівня моря. Протягом останніх 15 років відбулася сильна активізація здіймання – до 9,8 мм/рік. Як наслідок, відбувається загроза підтоплення Лагерної коси, Очаківського мису, Кінбурнського півострова, можливий підпор підземних водоносних горизонтів гірських порід, підсилення зсувів, засолення прісної води в гирлах Дніпра та Південного Буга, активізація штормових хвиль.
Посилання
Vyhovanec, G. V. (2003). Eolovyj process na morskom beregu. Odessa: Astroprint.
Gidrografiya Chernomorskogo flota (1696-1982 gg.): istoricheskij ocherk, otv. red. L.I. Mitin. Sevastopol: GS ChF.
Zenkovich, V. P. (1958). Berega Chernogo i Azovskogo morej. Moscow: Geografgiz.
Zenkovich, V. P. (1962). Osnovy ucheniya o razvitii morskih beregov. Moscow: Izd-vo AN SSSR.
Kondrateva, V. Yu. (2010). Morfologiya beregov Chernogo morya mezhdu Lagernoj kosoj i m.Ochakovskim. Odesa National University Herald. Geography and Geology, 15(10), 113–118.
Murkalov, O. B. (2013). Morfologіya ta dinamіka pіschanih plyazhіv u beregovіj zonі Chornogo morya. Avtoreferat dis. nauk. stupenya kand. geograf. nauk. Kiєv: Іnst. geografії NAN Ukraїni.
Shuisky, Yu. D. (1999). Raspredelenie nanosov vdol morskogo kraya Kinburnskogo poluostrova (Chernoe more). Dopovіdі NAN Ukraїni, (8), 119–123.
Shuisky, Yu. D. (1979). Pitanie oblomochnym materialom Severo-Zapadnogo i Krymskogo rajonov shelfa Chernogo morya. Issledovanie dinamiki relefa morskih poberezhij, pod red. V. P. Zenkovicha i L. G. Nikiforova. Moscow: Nauka. pp. 89–97.
Shuisky, Yu. D., & Vyhovanec, G. V. (1989). Ekzogennye processy razvitiya akkumulyativnyh beregov v Severo-Zapadnoj chasti Chernogo morya. Moscow: Nedra.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Вісник Одеського національного університету. Географічні та геологічні науки
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Авторські права охороняються Законом України “Про авторське право і суміжні права”.
Автор зобов’язаний подавати свої матеріали у вигляді, що відповідає вимогам відповідних стандартів з підготовки авторських оригіналів та правил, установлених редакцією.
У разі відмови автору в публікації його матеріалів він має право на одержання висновку щодо цього.
Редакційна колегія залишає за собою право на редакційні виправлення.
Гонорар за опубліковані роботи авторам не сплачується, друкований примірник не видається.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Віснику здійснюється на некомерційній основі.
Усі права на матеріали, опубліковані в Журналі, захищені. Будь-яке використання матеріалів, опублікованих в Журналі повністю або частково, без дозволу Видавництва забороняється. Запити відносно усіх видів використання вказаних матеріалів повинні спрямовуватися у Видавництво.
Автор (співавтори) несуть усю відповідальність за науковий зміст, достовірність відомостей, використовуваних в статті, а також за збереження державної і комерційної таємниці.
Відхилені редколегією статті авторам не повертаються. Рецензент і члени редколегії журналу не мають права використовувати матеріали статті без письмового дозволу автора.