ДО ПРОБЛЕМИ ВИДОБУВАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ КАМЯНОГО ВУГІЛЛЯ В НОВРОСІЙСЬКОМУ КРАЇ ТА ЗНАЧЕННЯ В ЦЬОМУ КНЯЗЯ М. С. ВОРОНЦОВА (ПЕРІОД 1823-1856 рр.)
DOI:
https://doi.org/10.18524/2303-9914.2013.3(19).184524Ключові слова:
краєзнавство, Новоросії, Воронцов, Одеса, вугілля, пароплавство, водаАнотація
В краєзнавчій літературі міститься недосить повні інформації про розвиток господарства та транспорту причорноморських територій в XIX столітті. Після завоювання причорноморських степів («Дикунського Поля») православною Росією у мусульманської Оттоманської Імперії у другій половині XVIII століття та приєднання їх до Росії, виникла необхідність заселення території. Від 1764 р. вона почала називатися Новоросійським краєм. Нові окраїнні угіддя та поселення на території Новоросії мали бути постачатися природними ресурсами: водними, харчовими, мінеральними, лісовими й т. і. Розвиток міст, транспорту, промислових та сільськогосподарських підприємств потребувало, між іншим, також і забезпечення паливом. Відтак, князем М. С. Воронцовим була ініційована розвідка та засвоєння покладів вугілля в басейні р. Дон. Згодом цей район почали називати Донецьким басейном. Видобування вугілля активізувала розвиток інших галузей господарства. При цьому найрішучого значення набула державна та економічна діяльність генерал-губернатора Новоросії князя Воронцова Михайла Семеновича (період 1823-1856 рр.).
Посилання
Бесарабия: географический, исторический, статистический, экономический, этнографический, литературный и справочный сборник // Под ред. П. А. Крушевана. – Москва : Типография А.В. Васильева, 1903. – 520 с.
Малиновский А. Спасите от алчных глаз. – Одесса : Астропринт, 2008. – 97 с.
Муха Б. Б. Придунавье: краткий краеведческий очерк поселений глазами наших предков // Вісник Одеського нац. університету. Геогр. та геол. науки. – 2007. – Т. 12, вип. 8. – С. 127-145.
Муха Б. Б. О книге Эвлия Челеби «Книга путешествия»: описания земель Украйны (провинции Речи Посполитой) и Молдавии в XVII веке // Вісник Одеського нац. університету. Геогр. та геол. науки. – 2009. – Т. 14, вип. 16. – С. 119-133.
Селинов В. И. Историко-экономический очерк каменноугольной и железорудной промышленности Степной Украины // № 4-5 Вісник Одеської Комісії Краєзнавства. – 1929. – № 4-5. – C. 19-50, 75-80.
Селинов В. И. Воронцовский дворец, как культурно-исторический памятник города Одессы. Отдельный оттиск из № 4-5 «Вісника Одеської Комісії Краєзнавства». Одесса. – 1929. – C. 65-73.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2013 Вісник Одеського національного університету. Географічні та геологічні науки
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Авторські права охороняються Законом України “Про авторське право і суміжні права”.
Автор зобов’язаний подавати свої матеріали у вигляді, що відповідає вимогам відповідних стандартів з підготовки авторських оригіналів та правил, установлених редакцією.
У разі відмови автору в публікації його матеріалів він має право на одержання висновку щодо цього.
Редакційна колегія залишає за собою право на редакційні виправлення.
Гонорар за опубліковані роботи авторам не сплачується, друкований примірник не видається.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Віснику здійснюється на некомерційній основі.
Усі права на матеріали, опубліковані в Журналі, захищені. Будь-яке використання матеріалів, опублікованих в Журналі повністю або частково, без дозволу Видавництва забороняється. Запити відносно усіх видів використання вказаних матеріалів повинні спрямовуватися у Видавництво.
Автор (співавтори) несуть усю відповідальність за науковий зміст, достовірність відомостей, використовуваних в статті, а також за збереження державної і комерційної таємниці.
Відхилені редколегією статті авторам не повертаються. Рецензент і члени редколегії журналу не мають права використовувати матеріали статті без письмового дозволу автора.