ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНІ УМОВИ ІСНУВАННЯ ВЕЛИКОГО ПОРТА В ОДЕСЬКІЙ ЗАТОЦІ ЧОРНОГО МОРЯ В ПЕРІОД СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2303-9914.2013.3(19).184450Ключові слова:
Одеська затока, Чорне море, торгівельний порт, глибини, нагони, течії, крига, наносиАнотація
В давніх документах Епохи Відродження немає обґрунтованого свідоцтва про існування «Качибея» – попередника Одеси на берегах Одеської затоки в період XIV-XV століть. Серед деяких дослідників існує думка, що в ті часи в Одеській затоці було велике місто і при ньому – торгівельний порт. Аналіз фізико-географічних умов Одеської затоки протягом Епохи Відродження показав неможливість існування міста та порту. За причинами, по-перше, рельєфу та мілинності прибережного дна, активності зсувних берегів, рухомості наносів. По-друге, несприятливою була система хвиль, вітрів, течій, рівня води, льодового режиму. Море кожного року проривало піщаний бар’єр пересипів Хаджибейського та Куяльницкого лиманів та з’єднувалося із ним. По-третє, не було місцевих ресурсів води, харчів, палива. Велику загрозу створювали кочові ногайські племена, войовничі, іншої віри, союзники татар та турків. Цей порт не був показаний на навігаційних картах того часу. Ніяких вістей та чуток про «Качибей» не було від 1420 р. до 1809 р., коли краєзнавці ознайомилися із записами Яна Длугоша.Посилання
Агбунов М. В. Античная география Северного Причерноморья. – Москва : Наука, 1992. – 223 с.
Атлас А. Старая Одесса: её друзья и недруги. – Одесса : Ласми, 1992. – 208 с.
Болдирєв О. В. Одесі – 600! – Одеса : Юг, 1994. – 72 с.
Гончарук Т. Г. Історія Хаджибея (Одесса). – Одесса : Астропринт, 2004. – 133 с.
Загоруйко В. А. По страницам истории Одессы и Одесщины. – Одесса : Облиздат, 1957. – 156 с.
Изменчивость климата Европы в историческом прошлом // Сб. научн. работ: Отв. ред. А. Н. Кренке. – Москва : Наука, 1995. – 223 с.
Муха Б. Б. О книге Эвлия Челеби «Книга путешествия»: описания земель Украйны (провинции Речи Посполитой) и Молдавии в XVII веке // Вісник Одеського нац. університету. Географічні та геологічні науки. – 2009. – Т. 14, вип. 16. – С. 119–133.
Смольянинов К. История Одессы // Записки Одесск. Об-ва истории и древн. – 1853. – Том III. – C. 2–349.
Современные глобальные изменения природной среды // Отв. ред. Н. С. Касимов и Р. К. Клиге. – Том 1. – Москва : Научный Мир, 2006. – 696 с.
Тунманн К. Ф. Крымское Ханство. – Симферополь : Таврия, 1991. – 96 с.
Шилик К. К. К палеогеографии Ольвии // Ольвия. Сб. научн. работ: Отв. ред. С. Д. Крыжицкий. – Киев : Наукова думка, 1975. – С. 51 – 91.
Шуйский Ю. Д., Выхованец Г. В. Эндогенные процессы развития аккумулятивных берегов в северозападной части Черного моря. – Москва : Недра, 1989. – 198 с.
Шуйский Ю. Д., Выхованец Г. В., Иванов Г. И. и др. Исследование литодинамических процессов в береговой зоне Северо-западной части Черного моря. Рукопись // Заключительный отчет по теме 14.02.525: № гос. рег. 01870083023. – Одесский государственный университет им. И. И. Мечникова. – Одесса, 1988. – 160 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2013 Вісник Одеського національного університету. Географічні та геологічні науки
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Авторські права охороняються Законом України “Про авторське право і суміжні права”.
Автор зобов’язаний подавати свої матеріали у вигляді, що відповідає вимогам відповідних стандартів з підготовки авторських оригіналів та правил, установлених редакцією.
У разі відмови автору в публікації його матеріалів він має право на одержання висновку щодо цього.
Редакційна колегія залишає за собою право на редакційні виправлення.
Гонорар за опубліковані роботи авторам не сплачується, друкований примірник не видається.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Віснику здійснюється на некомерційній основі.
Усі права на матеріали, опубліковані в Журналі, захищені. Будь-яке використання матеріалів, опублікованих в Журналі повністю або частково, без дозволу Видавництва забороняється. Запити відносно усіх видів використання вказаних матеріалів повинні спрямовуватися у Видавництво.
Автор (співавтори) несуть усю відповідальність за науковий зміст, достовірність відомостей, використовуваних в статті, а також за збереження державної і комерційної таємниці.
Відхилені редколегією статті авторам не повертаються. Рецензент і члени редколегії журналу не мають права використовувати матеріали статті без письмового дозволу автора.