ЗВ’ЯЗКИ ПРОСТОРОВО-ЧАСОВОЇ ДИНАМІКИ ПОВЕРХНЕВИХ ТЕМПЕРАТУР НА ОКЕАНІЧНИХ АКВАТОРІЯХ, ТАКОЖ ТЕМПЕРАТУР ПОВІТРЯ ТА МОДУЛЯ ШВИДКОСТІ ВІТРІВ В ПРИВОДНОМУ ШАРІ АТМОСФЕРИ НАД ПЛОЩЕЮ ЇХ ВПЛИВУ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2303-9914.2013.2(18).184239Ключові слова:
океан, вода, температура, вітер, зміни, атмосфера, акваторія, аналізАнотація
На суходолі, де у формуванні клімату роль Світового океану не домінувала, під час сучасного потепління приземного шару атмосфери відбувалося стійке підвищення пересічних за десятиліття річних температур (СДТ) та швидкостей вітру (СДВ). Ці процеси обумовлені підвищенням впливу тепличного ефекту в земній атмосфері. В регіонах із морським та мусонним кліматом особливості змінення пересічних температур та швидкостей вітрів в 1973-2011 рр. суттєво залежали від характеру розподілу поверхневих температур тих акваторій, де прирощення температури завдають найбільшого впливу на поверхню океану. Під впливом суттєвого зростання площі тих акваторій Світового океану, в яких поточних десятиліть відбувається охолодження поверхневої води, на суходолі з морським та муссонним кліматом розвивається досить значне зростання пересічних швидкостей вітрів. В аналогічних регіонах в помірний кліматичній смузі та північніше відбувається зменшення температур. Але в Екваторіальній, Субакваториальній та Тропічній смугах значення пересічних температур продовжує зростати. Результати, що отримані, в цілому відповідають сучасним уявленням про вплив Світового океану та парникових газів в атмосфері на зміни характеристик її приземного шару.Посилання
Алисов Б. П. Курс климатологии // Под ред. Е. С.Рубинштейн: Части 1-3. – Ленинград : Гидрометеоиздат, 1952.
Climate Change 2007 – Impacts, adaptation and vulnerability // Contribution of Working group II to Assesment Report Four of the Intergovernmental Planes of Climate Change (IPCC). – Cambridge University Press : Cambridge, UK, 2007. – 973 p.
[http://www.tutiempo.net/en/Climate], 2
[http://wxweb.meteostar.com/SST/index.shtml/point=730], 2
Salby M. L. Fundamentals of Atmospheric Physics / M. L. Salby. – New York : Academic Press, 1996. – 560 р.
Будыко М. И. Глобальное потепление и его последствия / М. И. Будыко, Ю. А. Израэль, А. Л. Яншин // Метеорология и гидрология. – 1991. – № 12. – С. 5-10.
Кондратьев К. Я. Глобальный климат / К. Я. Кондратьев. – СПб : Наука, 1992. – 358 с.
Марчук Г. И. Роль океана в формировании климата / Г. И. Марчук / Всемирная Конфер. по изменению климата – Москва : Наука, 2003 – С. 16-17.
Полонский А. Б. Роль океана в изменениях климата. – Киев : Наукова думка, 2008. – 185 с.
Скворцов А. В. Триангуляция Делонé и ее применение. – Томск : Изд-во Томск. гос. унив., 2002. – 128 с.
Юрмаков Ю. Г., Игнатьев Г. М., Куракова Л. И. и др. Физическая география материков и океанов. – Москва : Высшая школа, 1988. – 592 с.
Холопцев А. В., Никифорова М. П. Роль Мирового океана в изменчивости озоносферы. – LAP Saarbrücken, Germany, 158 p.
Хргиан А. Х. Физика атмосферы. – Москва : Гостехиздат, 1953. – 456 с.
Хромов С. П., Петросянц М. А. Метеорология и климатология. – Москва : Изд-во MГУ, 2006. – 583 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2013 Вісник Одеського національного університету. Географічні та геологічні науки
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Авторські права охороняються Законом України “Про авторське право і суміжні права”.
Автор зобов’язаний подавати свої матеріали у вигляді, що відповідає вимогам відповідних стандартів з підготовки авторських оригіналів та правил, установлених редакцією.
У разі відмови автору в публікації його матеріалів він має право на одержання висновку щодо цього.
Редакційна колегія залишає за собою право на редакційні виправлення.
Гонорар за опубліковані роботи авторам не сплачується, друкований примірник не видається.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою, що укладається між редакційною колегією та авторами публікацій. Ніяка частина опублікованого матеріалу не може бути відтворена без попереднього повідомлення та дозволу автора.
Публікація праць в Віснику здійснюється на некомерційній основі.
Усі права на матеріали, опубліковані в Журналі, захищені. Будь-яке використання матеріалів, опублікованих в Журналі повністю або частково, без дозволу Видавництва забороняється. Запити відносно усіх видів використання вказаних матеріалів повинні спрямовуватися у Видавництво.
Автор (співавтори) несуть усю відповідальність за науковий зміст, достовірність відомостей, використовуваних в статті, а також за збереження державної і комерційної таємниці.
Відхилені редколегією статті авторам не повертаються. Рецензент і члени редколегії журналу не мають права використовувати матеріали статті без письмового дозволу автора.